Deklaracja członkowska
do pobrania



Zebranie zarządu
W poniedziałek 27 czerwca, o godz. 17.00, w Instytucie Socjologii (pl. Uniwersytecki 1), w sali 36 odbyły się wybory zarządu Oddziału Białostockiego PTS. Ustanowiono nowy skład zarządu:
dr Sławomir Bartnicki - przewodniczący
dr Aleksandra Porankiewicz - wiceprzewodnicząca
mgr Radosław Poniat - skarbnik



Wybory delegatów
11 marca 2011 r., o godz. 16.30 odbyło się zebranie członków Oddziału Białostockiego PTS związane z koniecznością wyboru dwóch delegatów i dwóch zastępców delegatów na Walne Zgromadzenie Delegatów PTS w Warszawie w dniu 23 marca br.



Październik 2010 r. zmarł
dr Radosław Poczykowski

Wspaniały kolega, socjolog, wiceprezes Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku, współzałożyciel Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, aktywny przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego po województwie podlaskim.

Karolinie, Idzie i pozostałej rodzinie wyrazy głębokiego współczucia składają członkowie Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Jako koleżanki i koledzy ze środowiska akademickiego i pozarządowego Białegostoku zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w utworzeniu w ramach działalności Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku funduszu celowego pn. „Fundusz dla Idy Poczykowskiej”. Z bolesną świadomością, że nic, co możemy ofiarować jako koledzy i przyjaciele Radka, nie zrekompensuje Karolinie i Idzie jego śmierci, mamy nadzieję, że zebrane środki choć trochę pomogą im uporać się z tą trudną dla nich sytuacją. Wpłat na „Fundusz dla Idy Poczykowskiej ” można dokonywać poprzez konto Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku, wpisując w tytule wpłaty nazwę funduszu.

Dane do przelewu:
Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14, 15-669 Białystok
Nr konta: 10 1050 1823 1000 0022 9431 4907 (ING Bank Śląski)
Dopisek: Fundusz dla Idy Poczykowskiej



20 kwietnia 2010
O godz. 17.00 w sali 35B (w IS UwB, pl. Uniwersytecki 1) referat wygłosiła mgr Ewa Dąbrowska. Prezentacja pt. Białostockie elity jako animatorzy przekształceń lokalnego społeczeństwa obywatelskiego zawierała wyniki analiz wywiadów pogłębionych przeprowadzonych podczas praktyk studenckich w lipcu 2009 roku.



1 kwietnia 2010
W ramach cyklicznych spotkań Oddziału Białostockiego PTS w czwartek 1 kwietnia br. o godz. 17:00 wystąpiła mgr Izabela Grabowska ze Szkoły Głównej Handlowej, która wygłosiła referat pt. Zdolność do pracy osób w starszym wieku produkcyjnym w UE.



11 marca 2010
W czwartek, o godz. 17.00 (sala 36) mgr Sławomir Bartnicki wygłosił referat pt. Korupcja - wybrane wnioski z badań (realizowanych w ramach praktyk studenckich 2009 IS UwB w Białymstoku i Bielsku Podlaskim, pod kierownictwem dr hab. Grzegorza Nowackiego, prof. UwB). Wystąpienie poprzedziły wybory delegatów Oddziału (czterech osób) do Walnego Zgromadzenia Delegatów PTS, które odbyło się 28 marca w Warszawie.



20 stycznia 2010
O godz. 17.00 w IS UwB w sali 36 (pl. Uniwersytecki 1) odbył się gościnny referat dr Elżbiety Ciżewskiej pt. Nowa socjologia "Solidarności".



16 grudnia 2009
O godz. 16.00 - sala 36 w ramach spotkań Oddziału Białostockiego PTS, mgr Radosław Poniat wygłosił referat pt. Dlaczego warto badać służbę domową?.



Konferencja 9-10 września 2009
W dniach 9-10 września 2009 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej im. J. Giedroycia w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A) odbyła się konferencja naukowa KULTUROWE ASPEKTY STRUKTUR SPOŁECZNYCH: FUNDAMENTY, KONSTRUKCJE, FASADY. Więcej informacji tutaj, program.



20 kwietnia 2009 r. zmarła
śp.
dr Beata Borawska

Socjolożka, badaczka edukacji i kultury, utalentowana artystka, wspaniała koleżanka, współzałożycielka i członkini zarządu Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Jackowi, Szymkowi i pozostałej rodzinie wyrazy głębokiego współczucia składają członkowie Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Jako koledzy i koleżanki z Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, a w większości także współpracownicy Beaty z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w utworzeniu w ramach Funduszu Samopomocy Koleżeńskiej PTS celowego "Funduszu dla Szymka Borawskiego". Z bolesną świadomością, że nic, co możemy ofiarować jako koledzy i przyjaciele Beaty, nie zrekompensuje Jackowi i Szymkowi jej śmierci, mamy nadzieję, że zebrane środki choć trochę pomogą im uporać się z trudną dla nich sytuacją.

Wpłat na "Fundusz dla Szymka Borawskiego" można dokonywać poprzez konto Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, wpisując w tytule wpłaty nazwę funduszu.

Dane do przelewu:
Polskie Towarzystwo Socjologiczne
ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa
Nr konta: 75 1020 1156 0000 7802 0059 7252
(PKO PB XV O/Warszawa)
Dopisek: Fundusz dla Szymka Borawskiego



Zaproszenie konferencja naukowa 9-10 września 2009
Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa na konferencję naukową KULTUROWE ASPEKTY STRUKTUR SPOŁECZNYCH: FUNDAMENTY, KONSTRUKCJE, FASADY

strona www ze szczegółowymi informacjami



2 kwietnia 2009
O godz. 18.00 w sali nr 31 Oddział Białostocki PTS zorganizował dyskusję na temat: Rola społeczna - identyfikacja ze społeczeństwem, którą poprowadził mgr Robert Zieliński.



30 października 2008
O godz. 18.00 miał miejsce referat mgr Andrzeja Klimczuka pt. Kapitał społeczny ludzi starych na przykładzie mieszkańców Białegostoku (miejsce spotkania - IS UwB, pl. Uniwersytecki 1, s. 36).



15 maja 2008
O godz. 10.00 w IS UwB (pl. Uniwersytecki 1, sala 36) odbył się gościnny odczyt dr hab. Anny Matuchniak-Krasuskiej z Uniwersytetu Łódzkiego pt. Socjologia sztuki.



24 kwietnia 2008
O godz. 18.00 w sali 35B (w IS UwB, pl. Uniwersytecki 1) wystąpił mgr Sławomir Bartnicki z prezentacją wstępnych wyników badania realizowanego pod nazwą Test przedsiębiorczości, w ramach projektu Przedsiębiorczość młodzieży w aspekcie porównawczym.



24 stycznia 2008
W Instytucie Socjologii UwB (pl. Uniwersytecki 1), w sali 108A, o godz. 16.30 odbył się wykład dr. Tadeusza Szawiela pt. O społeczeństwie obywatelskim i kapitale społecznym oraz metodologicznych problemach z ich badaniem.



20 grudnia 2007
O godz. 18.00 w sali 36 (pl. Uniwersytecki 1) odbyło się przedświąteczne spotkanie PTS. Referat pt. Wiekizm jako przeszkoda w budowie społeczeństwa mądrości a scenariusze rozwoju miast przyszłości wygłosił Pan Andrzej Klimczuk.



6 grudnia 2007
Polskie Towarzystwo Socjologiczne O/Białystok zorganizowało wykład gościa z Quebecu (Kanada), Frederica Simarda pt. The cultural differentiation of the new generation through the market: a comparative study between Poland and Quebec. Spotkanie odbyło się o godzinie 18.00 w sali 35B, IS UwB, Plac Uniwersytecki 1. Szerszy opis omawianego problemu jest dostępny tutaj. Po wykładzie - dyskusja.



2007 - XIII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny
30 czerwca 2007 r. - upływa termin wnoszenia opłat za udział w zjeździe bez ponoszenia dodatkowej opłaty w wysokości 50 zł
15 lipca 2007 r. - upływa termin rejestrowania się osób występujących z referatem (wygłaszanym/dystrybuowanym) i/lub posterem
30 sierpnia 2007 r. - upływa termin rezygnacji z udziału w zjeździe z 80% zwrotem kosztów



2007 - Sekcja Socjologii Ludzi Starych
Z inicjatywy dr Małgorzaty Halickiej zbierane były podpisy zainteresowanych członków PTS pod wnioskiem o utworzenie w ramach PTS Sekcji Socjologii Ludzi Starych. Zgodnie ze Statutem PTS, utworzenie sekcji specjalistycznej jest możliwe na wniosek min. 15 członków zwyczajnych - założycieli Sekcji. Podpisy można składać podczas wszystkich zebrań Oddziału. Ponieważ sekcje PTS mają charakter ponadlokalny, do inicjatywy utworzenia Sekcji mogą włączyć się wszyscy członkowie zwyczajni PTS, bez względu na to, czy są członkami Oddziału Białostockiego, czy innego.



17 maja 2007
W Instytucie Socjologii UwB Odbyło się zebranie ogólne stanowiące zebranie wyborcze, ponieważ 23 maja 2007 r. upłynęła roczna kadencja Zarządu Oddziału.



23 kwietnia 2007 r.
Ogłoszona została lista referatów przyjętych na XIII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny w Zielonej Górze. Spośród członków Oddziału Białostockiego referaty w grupach tematycznych wygłoszą:

  • prof. Andrzej Sadowski: "Pogranicze - pograniczność - tożsamość pogranicza" (grupa tematyczna: Polskie granice i pogranicza: nowe problemy i interpretacje),
  • dr Beata Borawska: "Była to jedyna tak śmierć, która coś w nas wskrzesiła. Medialny obraz reakcji emocjonalnych Polaków w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II" (grupa tematyczna: Emocje a kultura i życie społeczne),
  • mgr Katarzyna Niziołek: "Sztuka i aktywność obywatelska" (grupa tematyczna: Społeczeństwo obywatelskie - między teorią a praktyką).
  • członek stowarzyszony Andrzej Klimczuk: "Drugie życie, czyli problemy z przedłużaniem rzeczywistości (Second Life)" (sesja specjalna: Internet/oprogramowanie: nowe przykłady starych nierówności)

Podczas zjazdu dystrybuowany będzie także referat mgr Ireneusza Sadowskiego i mgr Alicji Zawistowskiej pt. "Determinanty aktywności obywatelskiej młodzieży akademickiej na przykładzie społeczności studentów Uniwersytetu w Białymstoku" (grupa tematyczna: Społeczeństwo obywatelskie - między teorią a praktyką). W sesji posterowej udział weźmie Koło Antropologii Obrazu przy Instytutucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.



25 marca 2007 r.
Decyzją Zarządu Głównego PTS został przyjęty do Oddziału Białostockiego PTS jako członek stowarzyszony p. Łukasz P. Wołyniec.

W Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów PTS, w którym - jako delegat Oddziału Białostockiego - udział wzięła przewodnicząca Oddziału - mgr Katarzyna Niziołek. Podczas zebrania, mgr K. Niziołek została wybrana do Zarządu Funduszu Samopomocy Koleżeńskiej.



15 marca 2007 r.
Odbyło się spotkanie dyskusyjne podczas którego mgr Ireneusz Sadowski zaprezentował swoje zainteresowania naukowe w wystąpieniu pt. Egalitarne nostalgie? Stosunek do nierówności w Polsce po transformacji ustrojowej. W spotkaniu wzięło udział 11 osób, w tym 8 członków Oddziału Białostockiego PTS.

Polecamy lekturze artykuł mgr I. Sadowskiego, który ukazał się w "Studiach Socjologicznych" w 2006 r.: "Egalitarne nostalgie: czy stosunek do nierówności dzieli Polaków?" ("Studia Socjologiczne" nr 2/2006).

Podczas walnego zebrania członków Oddziału Białostockiego przeprowadzono wybory uzupełniaj ce do Komisji Rewizyjnej Oddziału. W skład Komisji wchodzą obecnie:
dr Elżbieta Gawryluk - wybrana 23 maja 2006 r.
mgr Alicja Zawistowska - wybrana 15 marca 2007 r.
mgr Ireneusz Sadowski - wybrany 15 marca 2007 r.

Wyłoniono także Delegata Oddziału na Walne Zgromadzenie Delegatów w Warszawie w osobie mgr Katarzyny Niziołek, przewodniczącej Oddziału oraz zastępcę delegata w osobie mgr Radosława Oryszczyszyna, skarbnika Oddziału.

Do pobrania - PROTOKÓŁ nr 2/2007 WZ OB PTS z Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału Białostockiego PTS.



18 stycznia 2007 r.
Odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Oddziału Białostockiego PTS poświęcone projektowi utworzenia w ramach PTS nowej sekcji specjalistycznej - Sekcji Socjologii Ludzi Starych, zainicjowanemu przez dr Małgorzatę Halicką.

Do pobrania - PROTOKÓŁ nr 1/2007 WZ OB PTS z Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału Białostockiego PTS.



13 stycznia 2007 r.
Podczas rozszerzonego zebrania Zarządu Głównego PTS z udziałem przewodniczących Oddziałów Terenowych w Pałacu Staszica w Warszawie, przewodnicząca Oddziału Białostockiego PTS, mgr Katarzyna Niziołek, złożyła sprawozdanie z dotychczasowej działalności Oddziału.

Do pobrania - SPRAWOZDANIE z działalności Oddziału w okresie od 23 maja do 31 grudnia 2006 r.



11 stycznia 2007 r.
Gościem Oddziału Białostockiego PTS była prof. dr hab. Elżbieta Tarkowska, która wygłosiła odczyt nt. "Czas, pamięć i nadzieja w socjologii". Odczyt odbył się w auli Instytutu Socjologii UwB o godz. 16.00.



3 stycznia 2007 r.
Pod adresem www.pts.uwb.edu.pl uruchomiona została strona internetowa Oddziału Białostockiego PTS.



21 grudnia 2006 r.
Odbyło się spotkanie naukowe poświęcone prezentacji nowych publikacji białostockich socjologów połączonej z otwartą dyskusją: dr Beata Borawska: "Ja siebie nie widziałam na wsi. O awansie edukacyjnym młodzieży wiejskiej w okresie zmiany systemowej", mgr Bartosz Kuźniarz: "Pieniądz i system. O diable w gospodarce".

W spotkaniu wzięło udział 16 osób, w tym 10 członków Oddziału Białostockiego PTS.



16 listopada 2006 r.
Odbyło się specjalne Walne Zgromadzenie Członków Oddziału Białostockiego PTS poświęcone planom konferencyjnym Oddziału. Na wniosek Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału termin realizacji konferencji "Przemiany społeczności lokalnych" zaproponowany przez Zarząd na kwiecień 2007 r. został przesunięty na koniec 2007 r.

Do pobrania - PROTOKÓŁ nr 3/2006 WZ OB PTS z Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału Białostockiego PTS.



21 października 2006 r.
Na posiedzeniu Zarządu Głównego PTS przyjęto w poczet członków zwyczajnych Oddziału Białostockiego PTS mgr Sławomira Bartnickiego, mgr Alicję Zawistowską oraz w poczet członków stowarzyszonych p. Mariolę Ewę Borkowska i p. Magdalenę Anchimowicz.



19 października 2006 r.
Podczas Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału Białostockiego PTS przyjęto cztery nowe deklaracje członkowskie, omówiono plany Oddziału na rok akademicki 2006/2007 oraz ustalono stały termin ogólnych zebrań członków Oddziału na każdy trzeci czwartek miesiąca, o godz. 18.00, w Instytucie Socjologii UwB (Pl. Uniwersytecki 1, sala 35B).

Oddział rozpoczął pracę nad przygotowaniem konferencji pt. "Przemiany społeczności lokalnych" planowanej na 2007 r.

Do pobrania - PROTOKÓŁ nr 2/2006 WZ OB PTS z Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału Białostockiego PTS.



3 sierpnia 2006 r.
Zgodnie z zapisem art. 20, pkt. 1 ustawy Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. 1989 Nr 20 poz. 104) fakt utworzenia Oddziału Białostockiego PTS został zgłoszony w Urzędzie Miasta Białystok (ze względu na siedzibę Oddziału Prezydent Miasta Białystok jest właściwym organem nadzorującym Oddział jako terenową jednostkę organizacyjną PTS).



23 maja 2006 r.
Walne Zgromadzenie Członków Oddziału Białostockiego wybrało Zarząd OB PTS w składzie:

  • mgr Katarzyna Niziołek - Przewodnicząca,
  • dr Beata Borawska - Wiceprzewodnicząca,
  • mgr Radosław Oryszczyszyn - Skarbnik,

który kierować będzie pracami OB PTS przez okres jednego roku.

Do pobrania - PROTOKÓŁ nr 1/2006 WZ OB PTS z Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału Białostockiego PTS.



4 marca 2006 r.
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego pozytywnie rozpatrzył wniosek w sprawie utworzenia nowego oddziału terenowego w Białymstoku. Decyzja o powołaniu Oddziału została podjęta jednogłośnie.



20 lutego 2006 r.
Osiemnastu członków zwyczajnych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zwróciło się do Zarządu Głównego - zgodnie z § 44 statutu - z wnioskiem o powołanie Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego działającego na terenie województwa podlaskiego.


© 2011 PTS o/Białystokaktualnościo nasdziałaniakronikakontaktlinki